Sterylizować czy nie?

ZDECYDOWANIE STERYLIZOWAĆ!

Często spotykam się z twierdzeniem, że suczka potrzebuje choć raz mieć miot bo tak jest lepiej dla jej zdrowia. TO NIE PRAWDA! To mit, który był powtarzany 30 lat temu.

Ciąża w żaden sposób nie wpływa korzystnie na przyszłe życie i stan psychiczny Twojej suki. Nie chroni przed nowotworami. Jeśli nigdy nie będzie miała szczeniąt na pewno będzie radosnym i zrównoważonym towarzyszem. Brak ciąży nie oznacza,że suka będzie „głupia” a posiadanie szczeniąt nie oznacza, że będzie mądrzejsza. To Ty decydujesz o tym jaki charakter ma Twój pies.

Czy chcemy czy nie, w naszych psach drzemią dawne instynkty.  Wystarczy spojrzeć na stado dzikich wilków. Tam szczeniaki może posiadać TYLKO samica będąca liderką stada. Pozostałe samice, będące niżej w hierarchii, nigdy nie mają miotu. Stado (w tym podległe samice) nie cierpią z tego powodu. Wręcz przeciwnie, dzięki temu stado jest w pełni wydajne i żyje w harmonii.

Jeśli koniecznie chcesz mieć szczeniaki od swojej suczki przeczytaj to koniecznie- „Co może pójść nie tak”.

  1. Może zaistnieć konieczność CESARSKIEGO CIĘCIA (dotyczy sytuacji kiedy płód jest zbyt duży, zwykle u suk z jednym/dwoma płodami; zbyt młodych; zbyt starych; z nieprawidłową budową anatomiczną układu rodnego i wiele, wiele innych przyczyn), koszt operacji jest wysoki.
  2. Może dojść do POPORODOWEGO ZAPALENIA MACICY.
  3. Po porodzie, szczególnie u suk małych ras, dochodzi do rozwoju TĘŻYCZKI POPORODOWEJ. Jest to stan zagrażający życiu i wymagana jest natychmiastowa pomoc weterynaryjna.
  4. Może dojść do zastoju mleka i ZAPALENIA GRUCZOŁU MLEKOWEGO.
  5. Co się stanie w sytuacji gdy nie znajdziesz chętnych na wszystkie szczeniaki? No cóż, Twoje stado powiększy się.
  6. U niesterylizowanej suki, wraz z wiekiem, rośnie ryzyko rozwoju ROPOMACICZA oraz NOWOTWORÓW GRUCZOŁU MLEKOWEGO, NOWOTWORÓW JAJNIKÓW.
  7. Niesterylizowane suki mają większe prawdopodobieństwo zachorowania na CUKRZYCĘ.

Jeśli chcesz aby Twoja suka żyła dłużej i była Twoją szczęśliwą towarzyszką przez długie lata – wysterylizuj ją.

Lekarz weterynarii Magdalena Butkiewicz